همه کرمانی‌ها بیمه هستند

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: هیچ بدهی به هیچ بیمارستان و مرکز درمانی در استان کرمان نداریم که امری کم‌نظیر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، "محمد جعفری" امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به این‌که سال جاری سال بسیار خوبی در حوزه سلامت کشور بود، اظهار کرد: رسالت بیمه سلامت، حفاظت مالی مردم در برابر بیماری‌هاست و اهدافی را در این زمینه دنبال می‌کنیم تا چتر سلامت و پوشش همگانی بیمه بر سر همه مردم ایران باز باشد.

وی افزود: کاهش سطح پرداخت از جیب مردم و ارتقای کیفیت خدمات از اهداف بیمه سلامت است و اجرای بیمه همگانی سلامت به صورت رایگان طی سال جاری از نیمه اردیبهشت ماه آغاز شد.

جعفری تصریح کرد: 240 هزار نفر در استان کرمان از بیمه همگانی سلامت استقبال کردند که خدمات آن مانند سایر بیمه‌هاست و تفاوتی در این زمینه وجود ندارد.

وی بیان کرد: در استان کرمان فردی را نداریم که بیمه نشده باشد و طرح بیمه سلامت همگانی در شهرهای بالای 20 هزار نفر اجرا شده و رسانه‌ها در این زمینه به خوبی فعالیت کردند و سامانه الکترونیکی برای ثبت نام بیمه سلامت هم‌چنان باز است.

وی با اشاره به این‌که مطالعه‌ای انجام شد که چه گروه‌هایی برای دریافت خدمات بیمه سلامت همگانی ثبت نام کرده‌اند، ادامه داد: 62 درصد از ثبت نام شدگان در استان درآمد زیر 500 هزار تومان در ماه داشتند، 82 درصد فاقد شغل ثابت، 66 درصد فاقد ملک شخصی، 25 درصد زنان سرپرست خانوار و یا کودکان سرپرست خانوار و 70 درصد دارای تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم بودند.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان بیان کرد: هدف دولت این بود که حاشیه نشینان و افرادی که فاقد شغل ثابت و درآمد کافی هستند از خدمات سلامت مشابه کارکنان دولت برخوردار باشند و این اعداد نشان می‌دهد سازمان بیمه سلامت در این زمینه موفق عمل کرده و نتایج این مطالعه به کشور ارائه شد تا در برنامه سال 94 این پوشش مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به مهم‌ترین دستاورد طرح تحول نظام سلامت افزود: کاهش سهم مردم در هزینه‌های بستری به زیر سه درصد برای روستاییان و زیر شش درصد برای شهرنشینان، دستاورد مهم طرح بوده و دستاورد دیگر تهیه تمام لوازم، دارو، تجهیزات و خدمات مورد نیاز بیمار از داخل بیمارستان می‌باشد.

جعفری تصریح کرد: حذف پدیده شوم زیرمیزی و شیرینی که در مطب‌ها رایج بود، حضور پزشکان متخصص در ساعت عصر، شب و تعطیل در بیمارستان‌ها، کاهش زمان معطلی بیماران از لحظه ورود تا تعیین تکلیف، ارتقای کیفیت هتلینگ بیمارستان‌ها افزایش رفاه و رضایت بیماران و همراهان آنها، ارتقای کیفیت ویزیت در درمانگاه‌های دولتی و اختصاص بخشی از یارانه به بیماران در هنگام تسویه حساب از دیگر نتایج طرح تحول نظام سلامت در کشور است.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان اظهار کرد: در خدمات پزشکی خانواده در روستاها نیز شاهد ارتقای شاخص‌های کمی و کیفی از جمله حضور پزشکان، ماما، داروی بیشتر و خدمات آزمایشگاهی بیشتر در سطح روستاها هستیم.

وی در ادامه گفت: امسال افزایش تعهدات مالی بیمه سلامت در برابر بیماری‌ها اتفاق افتاد و با تغییر کتاب تعرفه ارزش نسبی خدمات پزشکی از کتاب قدیمی کالیفرنیا به کتاب تعرفه جمهوری اسلامی، افزایش چشمگیر دستمزد پزشکان، جراحان و بیمارستان‌ها را داشتیم.

جعفری تصریح کرد: در سال جاری هم‌چنین افزایش تعهدات دندانپزشکی، رایگان شدن شیمی درمانی و اشعه درمانی، پرداخت ضریب دو برابری به پزشکان غیرهیئت علمی در بیمارستان‌ها، افزایش تعهدات دارویی جدید بیش از 300 قلم از جمله داروهای ناباروری، افزایش سقف تعهدات بیمه در برابر هزینه‌های بیماران خاص و صعب العلاج و افزایش سهم اعتبارات درمانی استان کرمان در قبال مراجعات مردم و رفع انتظاراتی که بیمه شدگان داشتند را شاهد بودیم.

وی با اشاره به وجود یک میلیون و 900 هزار نفر بیمه شده در استان کرمان بیان کرد: هر ماه 720 هزار نفر از بیماران به مراکز درمانی مراجعه دارند و در هر ساعت یک هزار و 28 نفر در سطح یک و تخصصی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

جعفری گفت: در برابر این نوع مراجعه سازمان بیمه در هر ماه 25 میلیارد تومان هزینه درمانی مردم را به مراکز درمانی پرداخت می‌کند و هزینه‌های درمان بیمه سلامت در سال از مرز 300 میلیارد تومان گذشته که رشد 2.5 برابری نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان اظهار کرد: باید وصول درآمد و اختصاص آن به مطب‌ها، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها در زمان مناسب باشد که در این حوزه نیز نسبت به سال‌های قبل، از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار بودیم و هیچ بدهی به هیچ بیمارستان و مرکز درمانی در استان کرمان نداریم و اتفاقی کم‌نظیر است.

وی با تاکید بر تقویت مطالعات بیمه‌ای و مربتط با اسناد سلامت، تصریح کرد: دپارتمان آینده پژوهشی بیمه سلامت در استان کرمان راه‌اندازی شد و اکنون به عنوان ماخذ اطلاعات علمی برای همه استان‌های کشور عمل می‌کند.

جعفری با اشاره به فعالیت 15 نفر اعضای هیئت علمی دانشگاه در این مرکز، بیان کرد: طی سال جاری 12 مطالعه بزرگ کشوری را به نتیجه رسانده و مطالعات و نتیجه طرح‌های پژوهشی را در دسترس اندیشمندان حوزه سلامت قرار داده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان با اشاره به برنامه‌های سال آینده گفت: مهم‌ترین برنامه سال 94 بیمه سلامت توانمندسازی بیمه شدگان در مشارکت آنها برای ارتقای سلامت اجتماعی و فردی است و قصد داریم سازمان را با کمک بیمه شدگان اداره کنیم.

وی افزود: خرید راهبردی خدمات سلامت در دستور کار قرار دارد و سازمان بیمه به عنوان بنگاه اقتصادی بزرگ نباید صرفا خدمات مورد نیاز بیمه شدگان را به صورت انفعالی خریداری کند، بلکه لازم است فرآیند ارائه خمات پزشکی را از نظر زمان ارائه، کیفیت و قیمت ارائه خدمات مدیریت کند.

/ 0 نظر / 8 بازدید