انتقاد به طرح تحول سلامت

رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ، معتقد است که طرح تحول سلامت وجهه همت وزارت بهداشت قرار گرفته تا رویه های ناصواب مورد بازبینی قرار گیرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر علی اصغر پیوندی در این پیام آورده است: زادروز دانشمند نامدار ایرانی، حکیم ابوعلی سینا را که از سال ها قبل روز پزشک نامگذاری شده است، به تک تک پزشکان این مرز و بوم به ویژه به پایتخت نشینان تبریک عرض می کنم.

عظمت و قداست پزشکی برگرفته از کرامت والای انسانی است. از همین روست که موازین پزشکی بر اصول انسانی بنا شده، طبابت از دیرباز برخوردار از اصول اخلاقی بوده و همه ملت ها فارغ از آیین و مذهبشان از قداست و معنویت پزشکی صیانت کرده اند. تکریم طب در اسلام و انطباق اصول اخلاق پزشکی بر آموزه های دینی در کنار پیشینه پرافتخار پزشکان ایرانی به عنوان پیشگامان حکمت و اخلاق، قداست طب را در ایران اسلامی دو چندان نموده است.

در حقیقت روز پزشک را باید روز یاداوری و گرامیداشت اخلاق و انسانیت بشماریم. فرصتی نمادین تا پزشکان ارزش های والای حرفه مقدسشان را مرور کنند، مردم صرف نظر می نمایند تا از درد و رنج بیماران بکاهند و بر سلامت هم میهنان بیافزایند. از پیام آوران سلامتشان قدردانی کنند و مسئولان به خواسته های انسانی کسانی اهتمام ورزند که از خواب و آسایش خود دیر زمانی است که ساختارهای ناکارامد و سازوکارهای ناصحیح، نظام سلامت این دیار را مبتلا کرده آنگونه که شایستگی های پزشکان متعهد فرصت بروز نمی یابد و تلاش ایشان برای ارتقای سلامت هم میهنان و جلب رضایت ایشان در پس کاستی های بی شمار کم اثر می شود.

چندی است با ابلاغ سیاست های کلی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب و اهتمام رئیس جمهور نسبت به اولویت سلامت در راس فعالیت های دولت تدبیر و امید، طرح تحول سلامت وجهه همت وزارت بهداشت قرار گرفته تا رویه های ناصواب مورد بازبینی قرار گیرد و جهت گیری های اجرایی کام آحاد مردم را شیرین نماید و با جلب اعتماد مردم و مسئولان، نوید بخش عزم عمومی برای سرمایه گذاری و هدایت منابع در مسیر ساماندهی نظام سلامت کشور باشد. هر چند وزارت بهداشت به عنوان نهاد سیاستگذار و متولی سلامت در میانه این میدان نقشی کلیدی دارد، لکن هیچ اصلاحی در نظام سلامت بدون مشارکت و همراهی جامعه پزشکی متصور نیست و اینگونه حرکت در مسیر ارتقای سلامت جامعه و تحول نظام سلامت، علاوه بر حمایت دولت و ملت، نیازمند همدلی و همراهی جامعه پزشکی و هماهنگی نهادهای متنوع مسئول در حوزه سلامت است.

در این گذرگاه حساس، تلاش وزارت بهداشت در این مسیر خطیر پاسخ شایسته جامعه فرهیخته پزشکی را می طلبد تا دور از حاشیه سازی های کم ارزش و فرصت سوز، انسجام جامعه پزشکی و دیدگاه های عالمانه و بازخوردهای واقع بینانه ایشان در راه تحقق اصلاحات بنیادین پیش بینی شده در سیاست های کلان سلامت نظیر سامان دهی به بیمه های سلامت و استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده٬ یاریگر طراحان و مجریان طرح تحول سلامت گردد.

اینجانب به عنوان عضو کوچکی از جامعه پزشکی بر پایه باور عمیق به توانمندی و شایستگی پزشکان پرافتخار این سامان، اطمینان دارم با استمداد از الطاف الهی، همگرایی و انسجام جامعه پزشکی در مسیر اصلاح نظام سلامت راهگشا و الهام بخش خواهد بود. با این امید، بار دیگر خدمات ارزنده و تلاش بی شائبه جامعه پزشکی ایران اسلامی را ارج می نهم و برای یکایک ایشان آرزوی سلامت و سعادت دارم.
/ 0 نظر / 7 بازدید